Quantcast
Channel: Lexiophiles » Author » Wojciech
Viewing all articles
Browse latest Browse all 20

TOP 5 polskich postaci, do których przyznają się też inne narody

$
0
0

W tej części Europy granice zmieniają się co jakiś czas, różne grupy etniczne oddziałują na siebie nazwajem, narody pojawiaja się i znikają. Kilkoro spośród najważniejszych polskich postaci historycznych można powiązać także z innymi narodami. Zobaczmy dlaczego.
Polesok

Mikołaj Kopernik

Człowiek renesansu (dosłownie i w przenośni), znany głównie ze sformułowania heliocentryczego modelu budowy wszechświata, który na zawsze odmienił sposób, w jaki patrzymy na kosmos; stworzył też ilościową teorię pieniądza, koncepcję ważną w ekonomii do dzisiaj.

Urodził się w Królestwie Polskim, w regionie znanym jako Prusy Królewski. Region przyłączono do Polski zaledwie siedem lat przed narodzinami Kopernika, po tym jak mieszczaństwo stwierdziło, że nie odpowiada mu władza Krzyżaków, przysięgło na wierność Królowi Polski i poprosiło Króla o aneksję. Wprawdzie mówiono tam nadal po dolnoniemiecku... ale ojciec Kopernika pochodził ze Śląska... uprzednio polskiego regionu, który już od pewnego czasu ulegał niemieckim i czeskim wpływom. Nie jest jasne, czy jacyś Czesi domagali się udziału w Koperniku, ale Niemcom się to zdarzyło.

Adam Mickiewicz

Polski poeta narodowy, rozpoczął swoją epopeję w te słowy:

„Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił.”

Pretensje do niego wysuwaję też Litwini i Białorusini. Dlaczego Litwini – patrz wyżej. Natomiast pretensje białoruskie prowadzą nas do bardzo ciekawego pytania, o to co historycznie uważano za „Litwę”. Patrząc po obszarze, był to kraj bliższy dzisiejszej Białorusi, i to na Białorusi znajduje się miejsce, gdzie urodził się Mickiewicz. Ponadto znał on gwarę, którą dzisiaj uznalibyśmy za białoruską, ale w owym czasie nie zdążył jeszcze powstać białoruski język literacki. Żeby było ciekawiej, działo się to na terenie Cesarstwa Rosyjskiego.

Maurycy Beniowski

Węgierski hrabia urodzony na Węgrzech, z wyraźnie słowiańskim nazwiskiem. Sam charakteryzował się jako „szlachcica węgierskiego i polskiego”, przy różnych okazjach służył królom Polski i Francji. Francuski gubernator Madagaskaru, okrzyknięty przez mieszkańców ampansakebe (tak twierdzą polskie źródła – podają też, że słowo oznacza króla, ale nie udało mi się tego potwierdzić w żadnym słowniku).

Fryderyk Szopen (Frédéric Chopin)

Urodzony jako poddany rosyjski, jego ojciec był spolszczonym Francuzem. Jest to w oczywisty sposób polski kompozytor dla każdego, kto ma na tyle pojęcie, że nie zwiedzie go nazwisko. Chopin był dzieckiem epoki romantyzmu i na jego klasyczne utwory na fortepian głęboki wpływ wywarł polski folklor. W późniejszej części swojego krótkiego życia Chopni przeniósł się do Paryża, przez co francuska pisownia jego nazwiska przyjęła się na świecie.

Maria Skłodowska-Curie (Marie Curie)

Jeden z największych umysłów XX wieku i jedyna osoba, któr otrzymała Nagrodę Nobla z dwóch nauk ścisłych. Maria Skłodowska-Curie nazwała pierwszy pierwiastek, który odkryła polonium w cześć swojej ojczyzny. Urodziła się w Warszawie, należącej wówczas do Cesarstwa Rosyjskiego. Poślubiwszy francuskiego naukowca Piotra Currie została obwatelką Francji, ale nadal używała pełnego nazwiska (pomimo, że nie odzwierciedla tego potoczny angielski i francuski uzus). W I Wojnie Światowej okazała się francuską patriortką, wspierając wysiłek wojenny finansowo. Po wojnie, kiedy Polska odzyskała państwowość, Maria pomogła w tworzeniu nauki odnowionego kraju.

[English]


Viewing all articles
Browse latest Browse all 20

Latest Images

Trending Articles





Latest Images